Ma, március másodikán, magyar idő szerint este 10 óráig van lehetőségük a csapatoknak arra, hogy kiosszák egy-egy lejáró szerződésű játékosuknak a franchise- vagy transition tageket. Ha érdekel, hogy mi a különbség az exkluzív és nem-exkluzív franchise tag között és, hogy mely játékosok kaphatják meg, lapozás után kiderül.
Kezdjük azzal, hogy a tagek kiosztása nem kötelező. Ez „pusztán” egy lehetőség a csapatok számára, hogy minden évben EGY lejáró szerződésű játékosukat még egy évre magukhoz láncolják. Persze, ennek ára van. A franchise taggel ellátott játékos adott évre jutó fizetése a posztján szereplő 5 legjobban kereső játékos átlagkeresete lesz, vagy az előző évi fizetésének 120%-ka. Ez attól függ, melyik a nagyobb. A 2015-ös évre a franchise tagek értéke posztonként a következő:
Irányítók: 18.51 millió dollár (tavaly 16.91 millió dollár volt)
Futók: 10.93 millió dollár
Elkapók: 12.80 millió dollár
Tight endek: 8.33 millió dollár
Támadó falemberek: 12.93 millió dollár
Defensive tackle-ök: 11.17 millió dollár
Defensive endek: 14.78 millió dollár
Linebackerek: 13.17 millió dollár
Cornerbackek: 13.05 millió dollár
Safety-k: 9.60 millió dollár
Rúgók/Punterek: 4.12 millió dollár
A franchise tag lehet exkluzív és nem-exkluzív. Az exkluzív franchise tag esetén a játékos nem tárgyalhat más csapattal. Nem-exkluzív tag esetén a játékos tárgyalhat más csapattal, de, ha elfogad egy ajánlatot, azt a volt klubja matchelheti (vagyis megadja ugyanazokat a feltételeket, mint a másik csapat), és akkor a játékos volt munkaadójánál marad. Abban az esetben, ha a volt csapat nem matcheli az ajánlatot, akkor elveszíti a játékost, de cserébe kap két elsőkörös választási jogot kompenzációként.
A harmadik opció a transition tag. A transition taggel ellátott játékos adott évre jutó fizetése a posztján szereplő 10 legjobban kereső játékos átlagkeresete lesz, vagy az előző évi fizetésének 120%-ka. Attól függően, melyik a nagyobb. A nem-exkluzív franchise taghez hasonlóan a transition tag esetében is, a játékos tárgyalhat más csapatokkal, amit a volt csapata matchelhet. Ám, ha a játékos volt csapata nem matcheli az ajánlatot, akkor nemcsak, hogy elveszíti a játékost, de még kompenzációs pickeket sem kapnak cserébe.
Igazság szerint a tag, legyen bármilyen is, önmagában nem jó sem a játékosnak, sem a csapatnak. Előbbinek azért, mert a következő évre nem rendelkezne érvényes szerződéssel és egy sérülés vagy gyenge szezon milliókba kerülne neki a továbbiakban (értékcsökkenés). A csapatra pedig tag esetén hatalmas teher járulna, hisz a játékos rengeteg pénzt foglalna el a fizetési sapkából (például Suh 35 millió dollárt). Ez csak egy vészmegoldás, hogy a franchise-ok elkerüljék a konkurenciát és nyugodtan tudjanak egyeztetni egy hosszú távú szerződésről. Ugyanakkor az elszabaduló fizetések miatt a tagek osztása ma már egyre népszerűtlenebbé válik: míg 2010-ben 19 játékos kapott taget, 2014-ben már csak 6, és idén sem várható sokkal több.
A Washington Redskins, St. Louis Rams, Tampa Bay Buccaneers, Chicago Bears, Indianapolis Colts, Jacksonville Jaguars, Minnesota Vikings, New Orleans Saints, Oakland Raiders, Miami Dolphins, Houston Texans, Pittsburgh Steelers csapatoknál nincs olyan játékos, akire megérné franchise taget adni. A Green Bay Packers már jelezte, hogy kiengedik Randall Cobbot a piacra, ahogy a cap space hiánnyal rendelkező Baltimore Ravens sem ragaszkodik annyira Pernell McPhee-hez, Justin Forsett vagy Torrey Smith pedig nem ér 11-12 milliót.
Szerintem Greg Hardy (Carolina Panthers) sem kap ismét taget, a New York Jets így is túlfizethet akárkit, és a San Francisco 49ers sem fogja bosszantani magát Mike Iupatin. Az Atlanta Falcons Matt Bryantre, a Cincinatti Bengals Mike Nugentre, a Tennessee Titans pedig Ryan Succopra tehetne taget, ám ők mindhárman rúgók, nem kerülnének sokba. Még reális esélye lenne a tagre Brandon Flowersnek, Antonio Cromartienak és Byron Maxwellnek a San Diego Chargers, Arizona Cardinals, illetve Seattle Seahawks részéről, de megkockáztatni az évi 13 milliót három jó, de nem elit (vagy korosodó) játékos esetében talán túlzás lenne. Így tehát 9 csapat maradt, ahol reális lehetőség van egy játékos tagelésére.
Jerry Hughes zsinórban második szezonjában szerzett 10 sacket, a csapat GM-e, Doug Whalwy pedig a múlt héten még nagyon optimista volt Hughes újraszerződésével kapcsolatban. Nos, ez nem történt meg, így pedig el kell dönteniük, hogy megéri-e a 14 millió dolláros taget a remek defensive end. Szerintem nem, de mindenképpen oda kellene neki adni, lehetőleg egy exkluzív taget, hogy magakadályozzák a Jaguars-Titans-Raiders féle „gazdag” csapatok garázdálkodását. Egyébként 5 éves, 61 millió dolláros szerződést prognosztizálnak neki 20.7 millió garantált tartalommal.
Az nem kérdés, hogy Jordan Cameron az agyrázkódások ellenére is megérdemelné a nagy pénzt (5 év, 37 millió, 13 millió garantált), a 8 milliós tag sem lenne túlzás a számára. A probléma vele inkább az, hogy érdemes-e egy játékost, akárcsak egy évre is megtartani úgy, ha az foggal-körömmel próbál menekülni Clevelandből? Én nem erőltetném azt, ami nem megy, inkább beruháznék egy Julius Thomasra, neki úgy is csak a pénz számít.
Stephen Jones, Jerry Jones fia vasárnap jelentette be, hogy bár nagyon szeretnék megtartani, de DeMarco Murray mehet tesztelni a piacot, Dez Bryant pedig, ha nem sikerül megállapodni (5 év, 76 millió, 33.5 millió garantáltat várnak), nem-exkluzív taget fog kapni. Lelki szemeim előtt egyből feltűnt az első körös pickeket nyíltan megvető Bill Belichick mosolygós arca. Bár viccnek tűnik, de egy Dez Bryant egy 1/32-es, és nagy eséllyel legrosszabb esetben is 1/28-as picket bőven megérne. Ebben az esetben csak top csapatot tudok elképzelni, egy Titans 1/2 és jövő évi top 10-es pick már túlzás.
Julius Thomas mehet, amerre lát, senkinek nem fog hiányozni Denverben a lusta, nyíltan pénzhajhász TE. Így a másik Thomas, Demaryius kaphat franchise taget a csapattól. Még januárban nyilatkozta Demaryius, hogy hajlandó lenne kedvezményt adni a Vadlovaknak, de ezek szerint vagy meggondolta magát, vagy még így is nagyok az elvárásai. A legfrissebb várakozások alapján 6 év, 100 millió dolláros szerződés járna neki 48 millió garantált tartalommal, amivel lenyomná még Calvin Johnsont is. Ehhez képest a 12 millió dolláros elkapó tag semmi, nem lennék meglepve, ha idén megelégedne ennyivel a Broncos.
Az idei, sőt, talán a valaha volt legértékesebb szabadügynök egyértelműen a Lions All Pro defensive tackle-je, Ndamukong Suh. Az ő esetében 6 év 103 millió dolláros, vagy 7 év, 119 millió dolláros szerződéssel kalkulálnak 56-60 millió dolláros garantált tartalommal. Ez még mindig jobban hangzik, mint a franchise tag, ami a Suh esetében több mint 26 millióba kerülne, és bármennyire is vagyok rosszul a gondolattól, nagyon is valós ez az opció. Ha Suh taget kap, akkor az idei 9 milliós dead money-jával együtt összesen 35 millió dollárt foglalna el a sapkából, ami egyszerűen nevetséges. De, ami a legrosszabb, kinézem belőle, hogy nem fogad el hosszú távú szerződést, végig játssza a 2015-ös évet ezért a horribilis összegért, majd köszöni szépen, és lelép jövőre.
A 2015-ös év legeredményesebb pass rushere, a 22 sacket jegyző OLB, Justin Houston is szabadügynök lesz. A klasszis játékos még csak 26 éves, ami végett ő lehet az egyik legjobban fizetett védőjátékos a ligában. Ezzel csak annyi a baj (már a Chiefsnek), hogy a KC borzasztóan áll a fizetési sapkával, nagyjából 6 millió dollár cap space-szel rendelkeznek, ami a 4. legkevesebb a ligában. Így pedig nemcsak a hosszú távú (6 év, 92 millió, 49 millió dollár garantált) szerződés, de a franchise tag (13 millió) is nehezen kivitelezhető. Alig pár óra, és kiderül, mekkora számmágusok vannak Kansas Cityben.
Nem tartom valószínűnek, hogy a Patriots taget használjon, de mivel két játékos esetében is elképzelhető, adunk nekik egy esélyt. Az egyik játékos a rúgó Stephen Gostkowski, a másik pedig a safety Devin McCourty. Nagyon sokan azt várják, főleg a Patriots szurkolók, hogy mind Darrelle Revis, mind pedig DMC új szerződést kap, míg Gostkowski helyett egy olcsóbb alternatívát keres a bajnok. Én teljesen más véleményen vagyok. Szerintem Gostkowski, aki a liga egyik legjobb rúgója, nemcsak, hogy megérdemli a hosszú távú szerződést, de ha nem tudnak megegyezni, akkor is inkább kapna taget, mint McCourty. Én továbbra is kitartok a Suh - DMC plusz Revis "csere" mellett.
Az ESPN-es Adam Schefter azt adta hírül, amennyiben Jason Pierre-Paullal nem tud megegyezni a hosszabbításról a Giants, akkor mindenképpen taget alkalmaznak a klasszis defensive enden. JPP 12.5 sacket és 53 tackle-t szerzett idén és az előrejelzések szerint 5 éves, 74 millió dolláros szerződéssel lenne elégedett (31 millió garantált), ami átlagban véletlenül pont annyi, mint a franchise tag. Tom Coughlin mindenképp szeretné a csapatban tudni a védelem toronymagasan legjobb játékosát, a cap space is adott hozzá, úgyhogy ne legyünk meglepődve, ha tényleg megtörténik.
Az Eagles a 2014-es szezon előtt meglepő módon elküldte DeSean Jacksont, Jeremy Maclin pedig élt a lehetőséggel és brutális szezont produkált. A sors fintora, hogy az ő szerződése is lejár, amit aligha engedhetnek maguknak Philadelphiában, főleg úgy, ha igazak a pletykák és egy raklapnyi pickért cserébe feltradelnek Mariotáért. Szerencséjükre Maclin nem egy Dez Bryant/Demaryius Thomas féle sztár, tag nélkül is könnyen megtartható, egy 5 éves, 49 millió dolláros szerződés már bőven elég lehet neki. Persze ha nem, akkor ott van még a 12.8 millió dolláros opció.